Kredyt Inwestycyjny dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt Inwestycyjny dla firm - co warto o nim wiedzieć ?

Kredyt inwestycyjny jest dla wielu firm szansą na rozwój i nowe inwestycje. To dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą znacząco zwiększać swoje aktywa. Postaramy się dziś przybliżyć proces jaki należy przejść, by otrzymać kredyt na nowe inwestycje.


Zacznijmy jednak od początku. Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny forma finansowania, która udzielana jest firmom na finansowanie nowych inwestycji. Charakterystyczne dla tej formy jest duża wysokość dostępnych kwot. By otrzymać tego typu kredyt, firma musi zagwarantować wkład własny w wysokości od 20 do 30 procent wartości inwestycji. Na rynku są również oferty banków, które udzielają kredytu inwestycyjnego bez wkładu własnego, pokrywają nawet do 100% wartości inwestycji.

Tego typu kredyty dla firm mogą być przyznawane nawet na okres 20 lat, opcja ta niesie ze sobą wiele korzyści. Tak rozłożony kredyt można spłacić również przed upływem wyznaczonego przez bank terminu, często możliwa jest również okresowa karencja w spłacie rat kapitałowych. 

Dostępne są również kredyty krótkoterminowe, nawet do jednego roku oraz średnioterminowe od roku do trzech lat.

 

Kto może się starać o kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Oznacza to, że starać się o niego mogą zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Trudność stanowi jednak otrzymanie kredytu inwestycyjnego przez nowe firmy. Często stosowanym wymogiem przez banki to okres istnienia firmy na rynku. Okres ten może wynosić od minimum 6 miesięcy do nawet 2 lat.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Kredyt tego typu może zostać spożytkowany przez przedsiębiorcę jedynie na nowe inwestycje. Może również sfinansować wykup udziałów innej firmy lub zakup papierów wartościowych 

Za pomocą tego kredytu firmy mogą sfinansować zakup:

  • maszyn oraz urządzeń do produkcji towaru,
  • nieruchomości, które będą własnością firmy,
  • środków transportu,
  • know-how, licencji, patentów oraz praw autorskich,
  • sprzętu komputerowego oraz innych przedmiotów potrzebnych do świadczenia usług lub produkcji.

Kredyt inwestycyjny dla przedsiębiorstw ma wesprzeć firmę w jej rozwoju.


Jak otrzymać kredyt inwestycyjny?

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie jest trudne, jednak przed wyborem odpowiedniej oferty należy porozumieć się z doradcą lub ekspertem finansowym, który właściwie określi ryzyko inwestycji i pomoże dobrać odpowiedni produkt do potrzeba firmy.  Warto również porównać oferty dostępne na rynku oraz skorzystać z gotowych podpowiedzi.

Gdy wybierzesz już kredyt inwestycyjny, to w kolejnym kroku bank poprosi Cię o przygotowanie niezbędnych dokumentów.

 

Warunki otrzymania kredytu inwestycyjnego.

Podstawą jest tutaj dobrze przygotowany biznesplan. Jeśli firma zdoła przekonać bank, że właściwie wykorzysta przekazane jej pieniądze, to większość pracy jest już zrobiona.
Ważne jest również by starając się o kredyt inwestycyjny pamiętać o zabezpieczeniu kredytu oraz o uwiarygodnieniu wysokości przychodów firmy.

Wymagane dokumenty:

Potrzebne dokumenty do uzyskania kredytu inwestycyjnego dla firm mogą się różnić w zależności od instytucji finansowych. Poniżej prezentujemy, te które występują najczęściej:

  • Biznesplan — jest to najważniejsza pozycja z listy wymaganych dokumentów. To właśnie ten dokument ma przekonać bank, że inwestycja firmy będzie opłacalna, a przedsiębiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie.
  • Dokumenty rejestrowe — może to być odpis z KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o numerze REGON czy umowa spółki.
  • Zbiór dokumentów finansowych — w zależności od wybranej formy opodatkowania m.in. deklaracja PIT-36, zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów czy bilans oraz rachunek zysków i strat.
  • Dokumenty dodatkowe — wyciąg z rachunków firmowych czy dokumenty formalno-prawne przedsiębiorstwa.

 

Jak złożyć wniosek o kredyt inwestycyjny?

Wzór wniosku kredytowego powinien być dostępny na stronie banku. Jeśli nie masz pewności jak wypełnić taki wniosek warto skontaktować się ze specjalistą lub pracownikiem banku i dopytać o interesujące Cię szczegóły.

W większości przypadków tego typu kredyt należy złożyć w oddziale banku, którego oferta została wybrana. Istnieją również banki, które pozwalają na złożenie wniosku online.


Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Aspekt, który jest tutaj najważniejszy to kwota zobowiązania, okres w jakim należy je spłacić oraz rodzaj zobowiązania.

Upewnij się, że wszystkie elementy zostały zawarte w umowie i masz co do nich jasność. Wiele banków stosuje wiele kruczków i pułapek w swoich umowach(link).

Ważne jest również proces negocjacji z bankiem. Jeśli masz co do tego wątpliwość, na tym etapie szczególnie warto skontaktować się ze specjalistą.


Jakich kosztów i oprocentowania możemy się spodziewać?  

Przeważnie wysokość oprocentowania uzależniona jest od zdolności kredytowej firmy lub oparta na stawce WIBOR(R) 1M, 3M lub 6M (związane z wybranym okresem odsetkowym). W większości przypadków oprocentowanie kredytu będzie dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Należy również zapoznać się wysokością prowizji ustalonej przez bank, w w wielu przypadkach ustalane jest ona indywidualnie. Najczęściej jednak wynosi ona od 0 do 5 procent. Kolejnym kosztem jest marża banku, która zależy m.in. od warunków kredytowania, zdolności kredytowej czy rodzaju zabezpieczenia. Na koniec do całości kosztów należy doliczyć opłatę przygotowawczą oraz prowizję za wcześniejszą spłatę.

Banki by zatrzymać klientów, często rezygnują z naliczania dodatkowych opłat, dlatego ważne jest by rzetelnie sprawdzić oferty dostępne na rynku. Ta wiedza przyda się również w negocjacjach z bankiem.  

 

Wady i zalety kredytu inwestycyjnego.

Najważniejszą zaletą kredytów inwestycyjnych jest możliwość zdobycia dodatkowych środków na rozwój działalności. Z tego rodzaju finansowania może skorzystać każda firma.

Firmy, które mają w planie zakup lokalu, magazynu czy modernizację hali produkcyjnej, często i chętnie korzystają ofert przygotowanych przez banki. Niestety tego typu działania wymagają szeregu dokumentów, które potwierdzają zdolność kredytową jaką posiada firma.  Ważne jest również szczegółowe, dokumentacja planowanej inwestycji, która przekonana instytucję finansową, że jest ona niezbędna do poprawy funkcjonowania przedsiębiorstwa.


Zanim Twoja firma podejmie decyzję o kredycie inwestycyjnym, warto sprawdzić warunki spłaty kredytu oraz maksymalną wysokość finansowania inwestycji. Na każdym etapie warto również skonsultować się ze specjalistą.

00-portret4

Artur Lorenc

Ekonomista w Sagan Consulting

Twoja Firma potrzebuje pomocy ?

Skontaktuj się z nami a dobierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.